Přihlásit Košík 0,00 Kč
cz en

Formy na čípky / Návod k použití

    Lékárenské licí formy na rektální čípky a vaginální globule jsou navrženy s respektováním zkušeností a požadavků lékařské praxe. Formy jsou zhotoveny z hliníkové slitiny Dural s dutinami různých tvarů, gramáží a počtů.  Povrch tvarovacích dutin je opatřen povlakem silikonové pryskyřice, který zamezuje styku odlévané hmoty s kovem formy - zajišťuje maximální inertnost formy a snadné vyjímání odlitků. Výklopné spojovací třmeny s křídlovými maticemi umožňují snadné a rychlé sestavení i rozebrání forem.

    Formy jsou schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv Praha a doporučeny k používání v lékařské praxi. Konstrukční řešení zaručuje dlouholetou stabilitu a kvalitu funkčních vlastností forem.


Použití:

Čípky, suppositoria rectalia jsou pevné dávkované tvarové přípravky, při teplotě lidského těla tající, určené k rektální aplikaci, a to v hmotnostech 1g (dětské) nebo 2 g (pro dospělé).

Globule, globuli vaginales, jsou tuhé dávkované přípravky kulovitého tvaru, hmotnosti 3g, určené k vaginální aplikaci.

Čípky a globule jsou tvořeny vhodným základem a léčivými látkami, které jsou nositelem terapeutického účinku.

Čípkové základy ? v lékárenské praxi se převážně používají látky přírodního původu, nejběžnější je oleum cacao ? kakaový olej. Jeho výhodou je nízký bod tání (28 ? 36°C), je fyziologicky indiferentní (nedráždí sliznice), je technologicky snadno zpracovatelný a čípky se vyznačují dostatečnou mechanickou pevností a stálostí tvaru.

Základy globulí ? pro přípravu vaginálních globulí je jako základ převážně používán glycerogel želatiny.

Návod k použití:

Příprava licí formy spočívá v sestavení  očištěných dílů formy a stažení třmeny. Při manipulaci s formou je nutno chránit silikonový povlak dutin před poškozením.

Před odléváním je vhodné formu vychladit ve výparníku chladničky pro rychlejší tuhnutí čípkové hmoty.

Po odlití čípků je nutno přetoky hmoty na horní straně formy seříznout měkkou stěrkou.

Po ztuhnutí čípků se uvolní stahovací třmeny formy, forma se rozloží na části a čípky (globule) se vyjmou.

Čištění formy:

Formu je nutno udržovat v čistotě. Po každém použití ji rozložte a jednotlivé díly umyjte ve vlažném saponátovém roztoku, opláchněte čistou vodou, osušte a formu sestavte.

Návod k obsluze:

  Na sestaveném strojku  odklopte průhledné víko a vložte tobolky do otvorů ? pro urychlení možno použít nakladač tobolek - výrobek fy HEROS ( pouze 100 x 00, 0, 1, 200 x 00,0  )     Přiklopte víko a zajistěte jej otočnou pojistkou (pojistkami).                                        Dostatečným utažením upínacího šroubu (šroubů) ? není třeba obávat se poškození tobolek ? zajistěte spodní části tobolek.                                                                                      Zvednutím horní desky pomocí odtlačovacích čepů - kývavým pohybem ? otevřete tobolky.    Uvolněte upínací šrouby, mírným poklepem stírací kartou srovnejte tobolky do úrovně plnící desky a plňte léčivem.                                                                                                 Nasaďte horní desku a mírným tlakem spodní desky proti ní uzavřete a zesíleným tlakem uzamkněte tobolky.                                                                                                                Při uzamykání tobolek působíte tlakem spodní vyhazovací desky proti průhlednému víku, které uchopíte palci ? tato síla nesmí působit proti uzávěru víka, jinak hrozí vylomení šroubů.

    U strojku pro 500 ks podložte vyhazovací desku bílou podložkou a tlakem dlaně na víko postupně uzamkněte tobolky. Zvedněte horní desku s tobolkami, odklopte víko a tobolky vyklepněte.

    Základna strojku je univerzální pro použití libovolných velikostí tobolek. Při použití dalších souprav výměnných desek pro jiné velikosti tobolek seřiďte polohu spodní desky pomocí čtyř bílých matic tak, aby při nasazení čtyř kusů tobolek bez čepiček do čtyř rohů byly tyto zároveň s plochou plnící desky.                                                                                                                 Strojek i tobolky musí být při manipulaci suché. Plnění tobolek provádějte při teplotě 15 až 25 °C a relativní vlhkosti 45 až 65 %. Při práci dodržujte pořadí desek 1-2-3 (u strojku pro  200 ks 1-2-3-4, 500 ks je pořadí desek 1-2-3-3A)

Čistění strojku:

Strojek je nutno udržovat v čistotě. Po každém použití jej rozložte a jednotlivé díly umyjte ve vlažném saponátovém roztoku s následným opláchnutím a osušením. Závity upínacích šroubů nutno mazat jedlým olejem proti zadření.

Nepoužívejte žádná chemická rozpouštědla !!!

POZOR ? veškeré sušící úkony provádějte do teploty max. 70 °C a nevystavujte desky prudkému ochlazení ? hrozí nebezpečí popraskání desek. Akrylonové desky chraňte před mechanickým poškozením.

 

 

 

Tato kategorie neobsahuje žádné produkty ani podkategorie.

×

Přihlášení